Arduino mega 2560 sht formuar si uno me t njjtin, funksionalitet, dhe m shum., Mikrokontrolluesi ATmega2560, sht, zemra e bordit q, ka kunja, T shprndara n t tre ant dhe flash memorie, prej 256 Kilobyte. Ashtu si uno dhe nano shumica e kunjave, jan shumfunksionale por etiketohen pr funksione specifike. Kto, kunja n pjesn e siprme t majt, dhe, t djatht, jan shnuar pr energji dhe, rivendosje. 5 volt dhe GND, jan Gjithashtu n dispozicion n kto pika m posht., Ekzistojn 16 kunja hyrse analoge t etiketuara, nga, A0 n A15, dhe 54 kunja dixhitale t hyrjesdaljes., Kunjat 2 deri, n 13 funksionojn gjithashtu si dalje PWM. Ndrsa kunjat, 0, 1, 14, deri 18 shnohen si katr komunikime serike UART., Kunjat, 20 dhe 21 jan shnuar gjithashtu pr komunikimin, serik I2C., Ka dy, rreshta, kunjash, n pjesn q, ka kunjat, dixhitale, 22, deri 53. Shih m shum, detaje nga, lidhja, n prshkrim., httpsstore.arduino.ccproductsarduino, mega 2560 rev3 Tani le t, vendosim, LDmirco, nga e para pr t programuar, Arduino, mega 2560 N modalitetin C. S pari, shkarkoni, versionin m t, fundit, t LDmicro me: lidhjen n, prshkrim., N kt, rast, Lshimi v5.4.1.1. Nxirrni, prmbajtjen, n nj, vendndodhje, t prshtatshme, n kompjuterin, tuaj dhe, krijoni, nj, ikon, t shkurtores s, LDmicro n, gjuhn, tuaj, t preferuar, n, desktopin, tuaj., Tjetra, shkarkoni, Dhe instaloni Microchip Studio pr, Pajisjet, Atmel dhe SAM me, lidhjen n, prshkrimin m posht., httpswww.microchip.comen, usdevelopment tools, tools and softwaremicrochip studio for avr and sam devices. Gjithashtu shkarkoni dhe, instaloni, Arduino, IDE, pr Windows.

, Shikoni, tutorialin, 12, dhe 6 respektivisht pr, hapa t detajuar., Tani, hapni, dosjen, tuaj, T aplikacionit LDmicro dhe, gjeni, buildAvr.bat. Klikoni me t djathtn, mbi, t dhe zgjidhni Ndrysho. Shkoni, posht n seksionin Set GCCPATH. Kontrolloni q, kjo Rrug t jet e njjt me Atmel, Studio, t instaluar, duke lundruar, npr, dosjen Program Files, n hard diskun e kompjuterit, n dosjen, bin. Nse, Jo kliko me t djathtn n shiritin e adresave t File, Explorer dhe zgjidh Kopjo adresn si tekst. Theksoni kt pjes t buildAvr.bat, dhe ngjitni rrugn e kopjuar., Ruani dhe, mbyllni., Pastaj pr t, ngarkuar, skedarin, gjashtkndsh n mega direkt nga LDmicro kliko me t djathtn, n, skedarin, flashMCU.bat N t njjtn dosje me aplikacionin LDmicro. Shkoni, posht, n seksionin Konfigurimi, i konfigurimit t avrdude.exe. Kta, artikuj, t konfigurimit, duhet t modifikohen. S, pari le t, modifikojm rrugn, AVRdude., Gjeni, skedarin, avrdude.exe, t instalimit, Arduino, n dosjen Program Files, t kompjuterit, tuaj. Klikoni me t djathtn, n, shiritin E adresave File Explorer dhe zgjidhni Kopjo adresn si tekst. Kthehuni te flashMCU.bat, dhe, ngjiteni pr t, zvendsuar, rrugn, aktuale, AVRdude., Shkruani, etc; n kt, pik. Vendosni programuesin, si instalime elektrike dhe gjithashtu shkruani instalime, elektrike, n kt, pik. Zvendsoni, kt, figur, ktu, n Opsionet AVRDUDE me nj norm. Baud prej 115200 dhe gjithashtu n kt, pik., Shto D, n kt, pik, dhe, ktu., Zvendsoni, portn COM, me at me: t ciln, sht, lidhur, bordi, juaj, Arduino., Pastaj, ruani, dhe, dilni., Ndonjher, dritaret, mund, t mos, njohin, komandat, avr, gcc kur buildAvr.

bat, ekzekutohet, nga, LDmicro., Nse, kjo, ndodh, Hapni File Explorer klikoni me t djathtn mbi, This PC, dhe, klikoni, mbi Properties, pr t, hapur, dritaren e Sistemit., Klikoni n Cilsimet e avancuara, t sistemit pr t, shfaqur, dritaren, Karakteristikat e sistemit., Klikoni n Variablat e Mjedisit., Nn, ndryshoren e prdoruesit pr seksionin e prdoruesit klikoni dy. Her n rrugn. Kontrolloni nse rruga e avr, gcc sht e shnuar. Nse, jo klikoni n butonin E Re. Ngjitni rrugn e AVR, GCC t kopjuar m par dhe, klikoni OK. Gjithashtu, verifikoni q, rruga AVRDUDE sht prfshir, si ndryshore e mjedisit. Shtojeni nse, jo., Klikoni; OK, pr t Dal nga t gjitha dritaret e hapura., Pastaj hapni LDmicro me: shkurtoren, n desktopin, tuaj, dhe, krijoni, nj program blink me nj, kohmats, ciklik, prej, 100, milisekonda dhe, nj, spirale, t jashtme., Zgjidhni, llojin e mikrokontrolluesit t Atmel AVR ATmega2560. Caktoni, kunjin, D13, n spirale., Nga opsioni MCU Parameter. I menys s: cilsimeve sigurohuni q, Frekuenca e Kristalit, MCU t jet 16 MHz. Klikoni; OK, dhe, ruani, programin., Vini re se, kur kopjoni, dhe, redaktoni, nj program, t vjetr, duhet, ta, ruani, n nj, dosje, tjetr pr t, shmangur, gabimet e prpiluesit., Nga menyja, Compile zgjidhni, Compile Atmel Avr GCC. Ruani me t njjtin, emr, t programit., Shkoni, prsri n menun, Compile dhe klikoni n, Build C Solution. Kjo do t ekzekutoj, skriptin buildAvr.bat dhe, do t ruaj nj skedar, gjashtkndsh, n dosjen, AVRGCC t dosjes s, projektit tuaj., Nse, raportohet, ndonj, gabim, rinisni, LDmicro, hapni, skedarin E projektit dhe prsritni hapat e mparshm t prpilimit.

S, fundi Thirrni, FlashMCU, nga, menyja, Compile pr t, ngarkuar skedarin, gjashtkndsh n mega Arduino. Vzhgoni ndezjen e shpejt t LED t, bordit, t mega., Nse, dshironi, t Thrrisni, FlashMCU pr, Arduino uno dhe. Nano me ngarkuesin e ri, n skedarin flashMCU.bat kopjoni dhe ngjisni kt, rresht m posht., Shtoni dy, pika, n fillim, t ksaj, linje pr, mega., Zvendsoni, instalimet elektrike me Arduino, dhe, fshini D, pr uno, dhe, nano., Prsri, kopjoni, dhe, ngjisni, kt, rresht, m posht., Zvendsoni, normn e baudit. Me 57600. Kjo linj sht pr Arduino nano me ngarkuesin e vjetr, dhe disa, nano t, klonuara., Ju, mund, t kaloni, midis, prdorimit, t FlashMCU, Call pr mega uno dhe nano duke i vendosur kto dy pika para rreshtave q, nuk krkohen., Ruani, dilni, dhe, rinisni, LDmicro., Ndryshoni, llojin E mikrokontrolluesit n Atmel AVR Atmega328 28 PDIP pr uno, dhe, Atmel, AVR, Atmega328, paketa 32, pin pr nano., Pastaj Kompiloni, Atmel AVR GCC, Build C Solution; dhe Thirrni, FlashMCU pr t, ngarkuar, kodin, n uno, ose, nano. Shikoni, t njjtin rezultat, si mega. Un kam dhn nj. Lidhje me flashMCU.bat q, mund t redaktoni n prshkrim. Faleminderit per shikimin.

https://www.youtube.com/watch?v=jRJ-DItW3FE